Grekisk finanskris åter på agendan
När det stod klart att Grekland inte kommer att kunna få finansiering från marknaden 2012, vilket förutsatts i nuvarande krispaket, blossade statsobligationskrisen i euroområdet upp. Vissa politiker talade öppet om möjligheten till skuldrekonstruktion, men de alternativ som nämnts hittills innebär främst en frivillig förlängning av lånen från obligationsinnehavarnas sida. Europeiska Centralbanken är dock starkt emot en sådan lösning, eftersom andra länder då skulle kunna följa samma exempel vilket kan leda till nedgraderingar. Eftersom Grekland ligger efter i arbetet med att minska budgetunderskottet och med att nå privatiseringsmålen har pressen från IMF och ECB ökat. Vi tror att Grekland kommer att få ytterligare finansiering via stödpaket, men att man samtidigt kommer att få betala med ännu hårdare åtstramningar.
Global tillbakagång
Svagheten i amerikansk ekonomi under det första kvartalet har fortsatt in i årets andra kvartal. Företagens optimism och orderingången för kapitalvaror sjönk och konsumtionen var urvattnad. Antalet arbetslösa ökade, men siffran för nya jobb var stabil. Tillväxten i euroområdet var stark under det första kvartalet, delvis på grund av en återhämtning från förra årets ovädersdrabbade och svaga sista kvartal. Trots detta har nyckeltal för euroområdet sjunkit den sista tiden. En långsammare tillväxttakt var att vänta efter åtstramningsprogram i flera av länderna och som en följd av den starka euron. Nedgången inom tillverkningssektorn är ett globalt fenomen. Tillbakagången kan dock vara temporär, då vissa sektorer drabbades av leveransproblem efter jordbävningen och tsunamin i Japan. Effekterna av en restriktivare penningpolitik i tillväxtländerna bör dock hålla i sig.
Amerikanska QE2-programmet avslutas
I slutet av månaden kommer Federal Reserve att avsluta QE2-programmet, det stödprogram som innebär att centralbanken köper upp 600 miljarder i statsobligationer. Vi ser detta som i huvudsak negativt för aktiemarknaden, medan det kan ha en mer blandad effekt på obligationsräntorna. Räntorna kan öka på grund av att en stor obligationsköpare försvinner. Å andra sidan kan portföljförändringar som följd av en fortsatt svag aktiemarknad komma att stödja obligationerna. Det var det som hände när Federal Reserves första QE-program avslutades år 2010.