Marknadsläget, oktober 2011

Börsuppgång trots olöst skuldkris 
Oktober var en bra månad för tillgångar med hög risk. Uppgången på 10,6 procent (USD) för globala aktier var den starkaste på minst två decennier för oktober månad. Den amerikanska aktiemarknaden uppvisade under kort tid positiva resultat för året fram till om med oktober. Detta trots att marknaden ännu inte har återhämtat sig helt från de kraftiga förlusterna under maj till september.

 

Aktier på tillväxtmarknaderna utvecklades bättre än aktier på de utvecklade marknaderna. High-yield obligationer gick bättre än investment-grade företagsobligationer, som i sin tur hade en bättre utveckling än statsobligationer.

 

Två huvudsakliga marknadsfaktorer
Den oro för recession som blossade upp i USA i juli och augusti minskade. Flera ekonomiska nyckeltal, som detaljhandelsförsäljningen och orderingången för sällanköpsvaror, pekade på en starkare tillväxt under tredje kvartalet jämfört med det andra kvartalet. BNP-siffror visade att tillväxten stigit mätt från kvartal till kvartal från låga 1,3 procent till 2,5 procent räknat på årsbasis. En svag lagerutveckling kompenserades av en kraftfull investeringsökning och en relativt stabil konsumtionsökning, stärkt av fallande sparräntor. Den snabbare BNP-tillväxten har dock inte lett till att tillströmningen av nya jobb ökat i samma takt. Det innebär att inkomstökningen är fortsatt svag, liksom konsumenternas framtidstro. Företagens vinster är höga och hittills har resultaten för tredje kvartalet överträffat förväntningarna.

 

Inom euroområdet har risken för en recession ökat. Nyckeltalen har fortsatt att försvagas i snabb takt, även i kärnländerna. Hög arbetslöshet och budgetåtstramningar kommer sannolikt att påverka tillväxten under 2012. Dock visade även de europeiska marknaderna på en uppgång i oktober, som en följd av förhoppningarna om en omfattande plan för att dämpa statsskuldskrisen. Under månaden gjorde ledarna inom euroområdet en överenskommelse som pekade på viktiga punkter som högre avskrivning på den privata skuldsättningen i Grekland, rekapitalisering av bankerna och ett utökat räddningspaket. Marknaderna steg, men med ett antal olösta frågor och indikationer om att grekerna drar sig för att genomföra åtstramningarna då det saknas tecken på tillväxt, blev jublet kortvarigt. Prognosen skulle på kort sikt kunna förbättras om detaljerna i överenskommelsen förtydligas, men eftersom det fortfarande finns strukturella obalanser tror vi inte att marknadens aktörer kommer att låta nöja sig särskilt länge.

 

Avvaktande hållning
Mot bakgrund av den låga tillväxten i USA, en förhöjd risk för recession i euroområdet, den olösta statsskuldskrisen i euroområdet samt sjunkande tillväxt i utvecklingsekonomierna är vi fortsatt försiktiga. Sett ur ett absolut historiskt perspektiv ligger dock aktievärderingarna på en attraktiv nivå jämfört med obligationer. På kort sikt ser vi tyvärr inte många alternativ till aktier. Statsobligationer bör vara attraktiva under en nedgång, men avkastningen är redan extremt låg och kompenserar inte investerarna för inflationen. Krediter skulle kunna erbjuda en attraktiv riskpremie, men det finns fortfarande utrymme för ökande spreadar.