Svenska räntor, maj 2010

 

Efter att tidigare stöd till Grekland inte visade sig vara tillräckligt, tvingades politikerna i euroländerna att lägga fram ytterligare ett paket på 740 miljarder euro tillsammans med internationella valutafonden IMF.

 

Orsaken var att marknaden misstrodde om att de tidigare lånelöftena skulle räcka till att hindra Grekland från konkurs. De grekiska 2-årsräntorna steg till närmare 18 procent innan paketet presenterades den 9 maj. Som en ytterligare stödåtgärd tillkännagav den europeiska centralbanken att de skulle stödköpa obligationer från länderna med stora underskottsproblem. Räntorna i Grekland sjönk tillbaka under 10 procent efter beskedet, medan valutakursen på euron blev kvar på låg nivå. Fokus riktas nu mot Spanien som har en lägre statsskuld än Grekland, men större problem med finansieringen av framförallt bankernas åtaganden.

 

Under maj sjönk 10-årsräntan med 0,33 procentenhet och 2-årsräntan sjönk med 0,16 procentenheter. Räntan på 6 månaders statsskuldväxel sjönk med 0,05 procentenheter. Den svenska kronan försvagades kraftigt från 7,25 till 7,81 mot den amerikanska dollarn men stärktes marginellt från 9,64 till 9,61 mot euron.

 

Stark svensk tillväxt 
Tillväxten under det första kvartalet steg med 3 procent i årstakt, vilket var betydligt starkare än väntat. Även de tre sista kvartalen under 2009 reviderades upp. Detta förstärker bilden av att återhämtningen från den djupa nedgången efter finanskrisen var mer kraftfull än vad som tidigare redovisats. Det är framförallt den privata konsumtionen och företagens investeringar som visat på styrka.

 

Den starkare tillväxten stärkte även förväntningarna på att Riksbanken kommer att höja räntan i juli. Chefen för Riksbanken, Stefan Ingves, tydliggjorde i ett tal under månaden att det krävs åtgärder både i form av högre ränta och genom reglering av bankerna för att undvika att bubblor byggs upp samt för att öka den finansiella stabiliteten. Däremot har marknaden skruvat ner förväntningar på hur mycket räntan kommer att behöva höjas och räknar med en räntetopp på 2,5 procent under de närmaste åren.